Bodegas de la Marquesa Valserrano La Marquesa Rioja Alavesa DOCa Rioja
Tilgængelig i butik og online
Levering: 1–2 hverdage
14 dages returret
Fragt fra 89,- | Fri fragt fra 999,-
Køb 6 ens eller bland forskellige vine
for at opnå laveste pris.
📧 Kontakt os for storkøb.
VINFAKTA
| Vægt | 1,31 kg |
|---|---|
| Vintype | Rødvin |
| Smagstype | BLØDE SAFTIGE OG FRUGTIGE |
| Anbefalet til: | Braiserede retter, Dådyr, grillet lammekølle med krydderurter fra middelhavet, grillet oksekød, Lam, Rib eye, rødt oksekød, steg fra grillen, steg fra ovnen med kraftfuld sauce, stegen af vildt, Vildt |
| Land | Spanien |
| Region | Rioja |
| Område | Rioja Alavesa |
| Producent | Viñedos y Bodegas de la Marquesa – VALSERRANO |
| Drue | Tempranillo |
| Produktionsmetode | Traditionel |
| Klassifikation | DOCa |
| Årgang | 2023 |
| Alkoholprocent | 14% |
| Indhold | 75 cl |
| Vinnummer | 7894165158 |
| 6-stk pris | 100-200 kr |
Om vinen
Vinregionen Rioja i den nordlige del af Spanien har i årtier været anset som et af Spaniens bedste vinområder, berømte for deres fyldige, frugtige og godt lagrede rødvine, der både kommer i ungdommelig, og ældre Rioja stil.
Og La Marquesa Rioja Alavesa fra den berømte vingård, der også fremstiller Valserrano vine, er et sublimt eksempel på hvad Rioja vine kan!
Saftig, kraftfuld rød Rioja vin, i den ungdommelige stil, der afspejler rigdom af frugt og silkebløde tanniner.
Vinen er fremstillet på 100% Tempranillo druer, der stammer fra den berømte Rioja vingård Viñedos y Bodegas de la Marquesa – Valserrano, som ligger i hjertet af det lille område Villabuena de Álava i Rioja underområdet Alavesa.
Den blev fremstillet første gang i årgang 2018, og er et resultat af det kraftfulde regnfald, der ramte Rioja det år, og derved gav den mest udbytterige høst i nyere tid.
Efter endt høst og vinificering lagres vinen til slut 14 måneder på brugte egetræsfade.
Oplevelsen
Dette skaber en vin pakket med saft og velsmag, kombineret med en rigtig godt afstemt syrebalance – Et rigtig best buy af en Rioja vin i ungdommelig stil!
Duften er aromatisk, intens og rig på frugtige noter af røde og mørke bær, der mødes med friske urter, varme krydderier, eg og tobak fra fadlagringen.
Smagen er kraftfuld, intens og fyldig med velintegrerede og silkebløde tanniner, rigdom af frugtige noter fra røde og mørke kirsebær, brombær, solbær og solmodne blommer, der forenes med delikate krydrede noter og afsluttes med en saftig lang eftersmag.
Vin og Mad
En god ledsager til kraftfulde retter med kalv, vildt, oksekød og lam, både som steg, på grillen eller i ovnen, og braiserede retter.
Nyd vinen ved 16-18°C grader
Om producenten
Viñedos y Bodegas de la Marquesa – VALSERRANO er en mere end 100 år gammel vingård, beliggende i området Villabuena de Álava, i Rioja Alavesa, som er den mindste og nordligste under-region af Rioja DOC.
Vingården blev grundlagt i 1880 af Francisco Javier Solano y Eulate, ejer af en familievingård, efter råd fra den tids berømte Bordeaux-vinmager M. Pineau, om at begynde at fremstille vin efter traditionerne i Médoc, Bordeaux.
Herefter begyndte en vigtig udvidelse af hektarer af vinmarker i området Villabuena de Álava, og siden, efter at vinen var fremstillet, og lagret som i Médoc, blev vinene flasket, og solgt under navnet: “Marqués de la Solana”.
Blot et årti senere modtog vinene den første store anerkendelse, en sølvmedalje ved Logroño-udstillingen i 1898, og siden en guldmedalje på verdensudstillingen i Barcelona i 1929.
I dag drives vingården af 4. og 5. generation af familien, og vinene fremstilles og lagres stadig efter de gamle traditioner, der blev adopteret fra Médoc.
Vinene er stadig af virkelig høj kvalitet, men produceres blot i begrænset antal, med druer fra familiens egne 65 hektarer af vinstokke, og omkring 10 hektar vinmarker dyrket af dedikerede og loyale vindyrkere i området.
Vinmarkerne er udelukkende beliggende i området Villabuena de Álava, nær vingårdens gamle kælder, som de også var i begyndelsen, og gror på skråningerne, der går ned fra Sierra de Cantabria bjergene mod Ebro flodens bredder.
Vinstokkene er beplantet med druesorterne: Tempranillo, Garnacha, Mazuelo, Graciano og Viura, og er i gennemsnit 40 år gamle.
En brændende passion for kvalitetsvine

