Ardal Vendimia Seleccionada Crianza DO Ribera del Duero
Kun Online
Levering: 1–2 hverdage
14 dages returret
Fragt fra 89,- | Fri fragt fra 999,-
Køb 6 ens eller bland forskellige vine
for at opnå laveste pris.
📧 Kontakt os for storkøb.
VINFAKTA
| Vægt | 1,31 kg |
|---|---|
| Vintype | Rødvin |
| Smagstype | FYLDIGE |
| Anbefalet til: | Braiserede retter, grillet lammekølle med krydderurter fra middelhavet, grillet oksekød, Kalv, Krondyr, Lam, Rib eye, rødt oksekød, steg fra ovnen med kraftfuld sauce, stegen af vildt, Vildt |
| Land | Spanien |
| Region | Castilla y León |
| Område | Ribera del Duero |
| Producent | Bodegas Balbás |
| Drue | Tempranillo |
| Sekundære druer | Cabernet Sauvignon |
| Produktionsmetode | Traditionel |
| Klassifikation | DO |
| Årgang | 2022 |
| Alkoholprocent | 15% |
| Indhold | 75 cl |
| Vinnummer | 1000918 |
| 6-stk pris | 200-300 kr |
Om vinen
Ardal Vendimia Seleccionada Crianza er en saftig, silkeblød og generøs spansk Crianza rødvin, fra det berømte vinområde Ribera del Duero.
Ribera del Duero betegnes af mange, som det bedste vinområde i Spanien. Her husere blandt andet danske Peter Sisseck, der står bag Pingus til 6500.- flasken.
Vi har fundet et gennemført fantastisk vinhus, der leverer en helt unik kvalitet, til en meget skarp pris: Bodegas Balbás, et mere end 200 år gammelt vinhus, som står bag ved serien Ardal.
Vendimia Seleccionada Crianza er skabt på druesorterne Tempranillo og Cabernet Sauvignon, hvor Tempranillo udgør hele 80% af vinen.
Druerne stammer fra mere end 50 år gamle vinstokke, som giver et lavere udbytte pr. hektar, men til gengæld druer, med en fantastisk smagsfylde og intensitet.
Efter endt høst, presning og gæring, lagres vinen 14 måneder på franske og amerikanske egetræsfade, og yderligere 12 måneder på flaske, i vingårdens kælder, inden frigivelse.
Oplevelsen
Dette skaber en enestående og kompleks personlighed, med dybde, elegance og blød karakter.
Duften er intens, markant og aromatisk med noter af brombær, sorte kirsebær, figner, blommer og solbær, der mødes med tobak, cedertræ og chokolade.
Smagen er saftig og generøs, hvor de mørke bær og frugter følger med fra duften og forenes velafbalanceret og elegant med kirsebær og røde ribs, samt varme krydderier af vanilje, hvid peber, nelliker og cedertræ, i en lang flot og elegant afslutning med underliggende mineralitet.
Vin og Mad
En god ledsager til kraftfulde kødretter med kalv, vildt, lam og oksekød, både som steg med kraftfuld sauce og i braiseret version.
Nyd vinen ved 16-18°C grader
Anmelderros
Sølvmedalje – Mundus vini.
Om producenten
Ardal vinene produceres af vingården Bodegas Balbás, som er en mere end 200 år gammel vingård, beliggende i byen La Horra, i hjertet af D.O. Ribera del Duero, i den nordlige del af Spanien, nær Duero flodens løb.
Her har familien Balbás dyrket vin siden 1777, hvor Abundio Balbás, begyndte at lave vin til eget forbrug, med druer fra egen jord, som det fortælles at han transporterede fra marken og til kælderen i støvler, lavet af dyreskind.
Siden solgte Abundio sin vin til lokale og med tiden blev vindyrkningen familiens levevej.
I dag er vingården, en af de mest respekterede i området og bliver betragtet som nogle af områdets pionere, i det at familien var med til at forme retningslinjer og lovgivning, da D.O. Ribera del Duero appellationen kom til i 1982.
Dengang var Bodegas Balbás en af de meget få vingårde, i dag prydes området af mere end 300 vingårde.
Vingården drives af 7. generation og strækker sig i dag over 160 hektarer af vinstokke fordelt på forskellige ejendomme og vinmarker omkring byen La Horra.
En brændende passion for kvalitetsvine


